Ateşböceği Yolu: Bir Gerçek Dostluk Hikayesi

Edebiyat öyle engin ve güzeldir ki. Her sanat türü gibi paralel bir dünyadır. Çoğu zaman gerçekliğe oldukça yaklaşır ve yazarın kalp atışını bile hissettirir bize. Harika bir kitap olan Ateşböceği Yolu‘nun yazarı Kristin Hannah için de bu durum geçerlidir.

Bu kitap kendilerini yalnız hisseden ve diğer kızın mükemmel bir hayatı olduğunu düşünen iki genç kız hakkındadır. Bunun doğru olmadığını fark ederler ve birbirlerini tanımaya başlarlar. Kitapta, kötü bir şey olur ve karakterlerden biri hassas bir anda akıl almaz bir itirafta bulunur.

Bu hassas anda Tully artık dayanamaz ve kendini korumaktan vazgeçme ihtiyacı duyar. Birisine güvenmeye ihtiyaç duyar aksi takdirde parçalara ayrılacaktır. Kate ise Tully’nin yıkılmaması için onun yanında beklemektedir ve bu her zaman (lisenin son yıllarında, üniversitede ve sonrasında) böyle olacaktır.

Gerçek dostlar edinmek için kendinizi açmanız gerekir. Bazı insanlar sizi hayal kırıklığına uğratacaktır. Kızlar birbirlerine çok kötü davranabilirler fakat sizi bunun durdurmasına izin veremezsiniz. Eğer yaralanırsanız kendinizi toparlayın, hislerinizi yeniden düzenleyin ve tekrar deneyin.

Ateşböceği yolu: İki dostun hikayesi

Bu hikaye reddedilme korkusunun eninde sonunda yeni şeyleri keşfetme merakı ve kabuğundan çıkmaya nasıl dönüştüğünü anlatır. Bildiklerinize meydan okumak ve filmlerde gördüğünüz sevgiyi bulma isteği hakkındadır. Deneyimin kendisinden ziyade, durumun içinde ne yaptığımız önemlidir.

Kate’in sevgi dolu fakat katı bir ailesi vardır. Tully ise bir stardır. Annesi tarafından defalarca terk edildiği için kendi imkanlarıyla parlamayı bilmektedir. Bu iki kızda da hiçbir gencin itiraf etmek istemediği ortak bir istek görüyoruz. Her ikisi de ebeveynlerini gururlandırmak istiyor. Kate, Tully’nin her şeye sahip olduğunu düşünüyor, Tully de Kate’in her şeye sahip olduğunu düşünüyor.

Siz sesinizle şekillendirinceye dek düşünceler ve korkular şekli olmayan şeylerdir. Bir defa onlara ses verdiğinizde sizi ezebilirler.

İki farklı dünya

Birinin hikaye anlatmakta diğerinin ise dinlemekte iyi olduğunu fark ettiklerinde arkadaşlıkları doğar. Tully kısa sürede hayatta ne yapmak istediğini ve ona nasıl ulaşacağını anlar, Kate’in bunu yapması biraz daha vaktini alır. Bu sırada Tully’i takip ederek düştüğünde ve geçmişi onun canını acıtmakla tehdit ettiğinde ona destek olur.

Her iki kız da engelleri aşmaya çalışacaktır. Tully bunu bir televizyon yıldızı olarak yapar. Kate ise oldukça zarar görmüş ve merhamet isteyemeyen insanları severek, onlara yardım ederek ve onları anlayarak yapar.

Tully inanılmaz derecede kuvvetlidir ve herkesin ilgisini yakalayabilir. Kate ise inanılmaz derecede cesurdur, herkesi koruyabilir. Öyle veya böyle Kate Tully’nin soluğu havadadır, Tully ise Kate’in soluduğu havadadır. İki farklı dünyada yaşamak birbirlerine hayatta kalmak için yardım etmelerini sağlar.

Sevgi ve dostluk

Ateşböceği Yolu gerçekçi bir roman değildir ve Kristin Hannah onu böyle yapmayı da amaçlamamıştır. Gerçekliğin bir aynası olmak istemez ve yazar çoğu arkadaşlığın bu şekilde işlemediğini de bilmektedir. Fakat güzel bir hayaldir, gerçek dostluklar bulabilmek için ne yapmamız gerektiğini bilseydik işlerin nasıl olacağını anlatan güzel bir anlatıdır.

Bu kitabın belki de en güzel unsurlarından biri de bu kitabın bir annenin veya kızın içlerinden birinin diğerini tehdit eden tehlikelerin farkına varması ve bu esnada o diğerinin her şeyi göz ardı ederek ateşe gittikçe yaklaştığı o anlarda ne hissedebileceğini betimleme yetisidir.

Ateşböceği Yolu güvenliğimizin çaresizce kaçmaya çalıştığımız yer olan ailemize bağlı olduğuna dair o duygu ikilemini inanılmaz bir kesinlikle betimlemektedir.

Ateşböceği Yolu‘na daha derinlemesine girmeyeceğiz çünkü sayfaları arasında kaybolmak isteyenler için bu deneyimi bozmak istemiyoruz. Tamamen tarif etsek de aslında fark etmeyecektir. Bu kitapla ilgili en değerli şey dostluk hikayesini anlatış şeklidir.

Ateşböceği Yolu’nun yazarı hakkında

Kristin Hannah ile ilgili kesinlikle kabul etmemiz gereken şey iki karakter yaratıp onları gözlerimizin önünde geliştirebilmesidir. Bu, olabileceği en iyi anne olmayı öğrenen Kate’te görebildiğimiz bir şeydir. Kristin Hannah bizi Kate’in kızının onu en çok üzen, rahatlatan, sinirlendiren veya heyecanlandıran davranışları arasında bir gezintiye çıkarır.

Ateşböceği Yolu‘nun muhteşem bir kitap olmasının birçok sebebi var. Sizi kendiniz keşfetmeniz için davet ediyoruz.

Editörün notu: Ateşböceği Yolu sadece gençler için bir kitap değildir, herkese hitap eder. Ergenlik, karakterlerin birlikte yürüdüğü tutkulu bir yolun başlama noktasıdır sadece.