Ezilerek Öldürülen Hamile Kediden 1 Yavruyu Kurtarabilen Kahraman Veterinerler

Ne yazık ki ülkemizde kediler sırf eğlence olsun diye öldürülebiliyor. Çünkü sokak hayvanlarını koruyan hiçbir yasamız yok.

Muğla’da trafiğe kapalı alana giren elektrikli bisikletli üç kişi kaldırımda uyuyan hamile kedinin üzerinden canice geçti. Hem de bilerek.

Boyun ve baş kısmından ağır yaralanan hamile kedi uyuduğu yerde can çekişmeye başladı. Bu caniler hızla uzaklaşırken, can çekişen hamile kedinin karnındaki yavruları çevredekiler hemen Fethiye Belediyesi Hayvan Bakım Merkezi Müdürü Veteriner Hekim Emre Kangal’ı arayarak bu vahim olayı haber verdi.

Veteriner Hekim Emre Kangal, kediyi alıp Çatalarık Mahallesi Değirmenbaşı Mevkisi’ndeki bakım merkezine götürdü. Emre Kangal, merkezde görevli veterinerer Hüseyin Canğara ve Nasuh Meltem ile birlikte kediyi acil ameliyata aldı. Kedinin karnından 5 yavru çıkaran veterinerler, yaşam belirtisi göstermeyen 4’üne yaklaşık 30 dakika boyunca kalp masajı ve suni solunum yaptı. 4 yavru hayata döndürülemezken, doğumundan itibaren yaşam belirtisi gösteren 1 yavru, müdahalelere cevap vererek hayatta kaldı.

Ne yazık ki ölen “anne kedi” dört yavrusu ile birlikte gömüldü. Öksüz kalan yavru ise yeni doğum yapmış başka bir anne kedinin himayesi altına alındı.

Veterinerlere haber veren, olayın tanığı ise bu caniliği şöyle anlattı; “”Bilerek geldiler ve kediyi boynundan ezdiler. Daha sonra hızla uzaklaştılar. Hayvan bir süre kıvrandı ve can çekişti. Daha sonra karnında yavrular olduğunu ve hareket ettiğini gördük. Bunun üzerine veterinere haber verdik”

Ne yazık ki ülkemizde sokak hayvanlarını koruyan doğru düzgün yasalar yok. Neyse ki böyle güzel kalpli insanlar var.

Eğer gerçekten caydırıcı yasalar olsaydı bu hamile kedi anneliğini mezarda değil, yavrularıyla doyasıya yaşayacaktı.