İnsanların Sürekli Yaptığı Fakat Köpeklerin Anlamadığı 6 Şey

İnsanoğlunun kendi doğasıyla bütünleşmiş bazı davranışları vardır. Bu davranışların, başka bir türün gözünden nasıl gözüktüğü hakkında bir fikirleri yoktur. Bir hayvanın ailesi olduğunuzda, sizi sürekli izleyen bir çift göz vardır. O gözlerin sahibi ise muhtemelen, “bunu yapmayı bırak artık” demektedir. Bu yazımızda insanoğlunun sürekli yaptığı ve köpeklerin anlamadığı 7 davranışı işleyeceğiz.

1. Sarılma

İnsanoğluna göre sarılma; destek vermenin ve yanında olmanın bir göstergesidir. Başka birinin sizin kişisel alanınıza aniden girdiğini ve bir anda size sarıldığını düşünün. Köpekler aşağı yukarı böyle hissederler. Mesele köpek davranışlarına geldiğinde; bir anda beliren kocaman bir sarılış, garip bir davranış olarak algılanır. Bazı köpekler bu sarılmayı bir olumlama olarak algılayabilir, bazıları ise bunu anlamsız bulur. Köpeğiniz hangi modda olduğunu bilmeden, bir anda sarılmamak en uygun davranış olur.

2. Kostüm giymek

Dünya güzellik kraliçesi gibi giyinmek, muhtemelen sizin için de tuhaf olabilir. Köpek olduğunuzda; bu garip bir şekilde hareketlerinizi kısıtlayan, anlamsız kıyafetler içinde olmaktır. Ayrıca bu sizin hareketlerinizi sınırlayacak, sizi sıkacak ve bunalmanızı sağlayacaktır. Köpeğinize kıyafet giydirdiğinizde; gözleri tuhaf bakıyorsa, endişeliyse, sıkıntılanmaya başlamışsa, onun köpek olduğunu hatırlamanızda fayda var.

3. Göz teması kuracak kadar yakınlaşmak

İnsan kültüründe göz teması kurmak; saygının, empatinin ve bağlılığın bir sembolü olarak algılanır. Köpekler de benzer şekilde anlaşır değil mi? Biraz geri durmakta fayda var. Göz teması kurmak bir köpek için; üstünlüğün ve saldırganlığın bir sembolüdür. Bu durumlarda köpekler saldırgan davranabilir. Öncelikle karşımızdaki türün doğasına ve onun davranış bütünlüğüne saygı duyarsak, garip sorunlar yaşamak zorunda kalmayız.

4. Yalnız zaman geçirmek

Bazen yalnız zaman geçirmek isteriz. Tek başımıza kalıp kitap okumak ya da kahve içmek isteriz. Köpeğimiz bizim gibi hissetmeyebilir. Köpekler yakınlık hissi gelişmiş hayvanlardır. Sahibinin yanında olmak ya da bir liderin komutasında olmak, onları güvende hissettirir. Köpekler uzun bir süre yalnız bırakıldıklarında; stres, saldırganlık, endişe ve depresyon belirtileri görülmeye başlar. Köpeklerimiz ile bağ kurmak, bizi ve onları huzurlu kılacaktır. Bir çok köpek türü, yalnızlığın getirdiği endişeden sıkıntı duyarlar.

5. Bağırmak

İnsanoğlu sesini yükselttiğinde, daha iyi duyulduğunu zanneder. Hepimizi hayatın içinde sinirlendirecek olaylar vardır. Bu olaylar olduğunda, genelde sinirlerimize hakim olamayız. İletişim türü olarak da bağırmayı kullanabiliriz.Köpekler bunu saldırganlık olarak algılarlar. Köpeklerin kullandığı iletişim türlerinden birisi değildir. Köpekler iletişimlerindeki dozu, daha fazla dokunarak hissettirirler. Köpeklerin duygusal hislerine göre, bu bağırışlar endişe ve saldırganlık olarak karşılık bulur. Köpeklerle daha iyi iletişim kurmak adına; onlara sevgiyle dokunmak ve onları provake etmeden, onlara yaklaşmamız gerekir.

6. Havai fişeklerden keyif almak

Havai fişekler bizim için gayet eğlenceli olabilir. Köpekler içinse, fazlaca korkutucu araçlardır. Onlar bu sesleri ve görüntüleri; gökyüzündeki büyük patlamalar ve saldırganlık olarak algılarlar. Korkmalarının ve saklanmalarının altında da, bu yatmaktadır. Kendinizi onların yerine koyduğunuzda, yeterince korkutucu olduğunu göreceksiniz.