Sempatik ve etkileyici görünmek için yapılması gerekenler

Bazı insanlar yeni bir ortama girdiklerinde rahatlıkla arkadaş edinebilir ve karşısındaki kişiyi etkilemeyi rahatlıkla başarabilirler. Peki, bunu nasıl başarıyorlar? Bu sorunun cevabını arayanlardansanız işte karşınızdaki kişiyi kolayca etkileyebileceğiniz birkaç önemli ipucu…

Araştırmalara göre, insanlar bizimle tanışmadan önce bile görünüşümüze göre bizim hakkımızda yargılarda bulunabiliyor.

Princeton Üniversitesi’nde psikoloji profesörü Alexander Todorov, “bir insanın yüzünü saniyenin onda biri kadar kısa süre gördükten sonra bile o kişinin ne kadar sevilebilir, güvenilebilir veya becerikli olduğu konusunda karar verebiliyoruz” diyor.

Neşeli görünmek gerekiyor

İnsanın yüzündeki fiziksel özellikleri değiştirmesi mümkün olmasa da yüz ifadesi bir gülümseme ile değişebilir. Todorov’un araştırmaları, yüz ifadesi mutlu bir hava yansıttığında insanda daha güvenilir bir izlenim bırakıyor.

Karşınızdakinin iyi hissetmesini sağlayın. Karşıdaki kişi konuşurken söylediklerine gerçekten ilgi göstermeniz gerekir. Bunun için de göz teması önemlidir. Ayrıca karşıdaki kişinin duygularını yansıtacak ifadeler kullanmak da etkilidir.

Vücut dilinizi yansıtın

Vücut dili etkileyici olmanın en önemli yollarından bir tanesidir. Oturuş pozisyonunuz kelimeleri kullanırken kullandığınız mimik ve ifadeler karşınızdakini etkilemek için oldukça önemlidir.

Yapılan araştırma sonuçlarına göre, bacak bacak üstüne atan kadınların içe dönük bir karektere sahip oldukları ortaya çıkmıştır.

Kendinizden örnekler verin

İlgi, yakınlık, yaşadığınız deneyimleri karşınızdaki insanların yaşadığı olaylarla kıyaslamak ve empati kurmak aranızdaki samimiyeti ve etkileşimi arttıracaktır.

http://www.milliyet.com.tr

Leave a Reply