Topuk dikenine doğal tedavi yöntemleri

Topuk dikeni, sık sık ayakta duran, aşırı kilolu ve çıplak ayakla taş zeminde yürüyen kişilerde görülebilen bir rahatsızlıktır. topuk dikeni günlük hayatımızı olumsuz yönde etkiler. Topuk dikeninden kurtaran doğal tedavi yöntemlerini bilmiyorsanız işte topuk dikenine doğal tedavi yöntemleri…

Buz yöntemi
Buz yöntemi topuk dikeninden doğan ağrıların giderilmesine yardımcı olur.buzla yapılan soğuk kompres ağrıyı kısa süre içerisinde kesmeye yardımcı olur.

Elma sirkesi
Doğal elma sirkesi basit bir yöntem olmasına rağmen bir okadar da etkilidir. Elma sirkesi ağrıyı ve şişliği azaltmak için birkaç adımda kullanılabilir. Temiz bir bez alın ve sirkeyle ıslatın. Daha sonra sarın rahatlama hissedene kadar her gün tekrarlayın.

Ortez uçları kullanın
Ortez uçları topuk dikeni ağrısını azaltacak etkili yöntemlerden birisidir. Ayakkabınıza koyabileceğiniz özel ortez uçlar doktorunuz tarafından yapılabilir ya da nereden alacağınızı ve hangi şekle ihtiyacınız olduğunu size önerebilirler.

Epsom tuzu
Tuzun iyileştirici etkisini hemen hemen herkes bilir. Epsom tuzu topuk dikeni tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir. Bir miktar Epsom tuzunu ılık, ancak sıcak olmayan suya ekleyin. Soğumaya başladığında sıcak su ekleyerek bir saat içinde bekletin.

Karbonat
Sadece birkaç damla su ve karbonat acı ve rahatsızlıktan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bir macun hazırlayın ve acı veren bölgeye uygulayın. Gazlı bez ve elastik bir bandajla sarın.