Yeni yılda yeni başlangıçlar yapmanın önemi

2019 yılının herkes için güzellikler, fırsat ve bereketiyle gelmesini dileyen Kişisel Gelişim Uzmanı Dr. Turhan Güldaş; bu yıl hayallerini gerçekleştirmek ve yeni bir başlangıç yapmak isteyenler için etkili önerilerde bulundu.

Yeni bir başlangıç olan yeni yıldan herkesin farklı farklı beklentileri var. Bu dönem; yeni başlangıçlar, yeni fırsatlar için en motive edici, en güzel dönem olarak algılansa da, aslında değişimin zamanı yok. Büyük kararlar vermek için en doğru zaman, sizin kendinizi hazır hissettiğiniz an. Yaşam Sihirbazı kitabının yazarı Kişisel Gelişim Uzmanı Dr. Turhan Güldaş, bu yıl hayallerini gerçekleştirmek isteyenler için etkili önerilerde bulundu ve hedeflerine ulaşmak isteyen kişilere sihirli formüller verdi. Dr. Turhan Güldaş’a göre; “Başarı, tesadüfi ya da sıradan bir durum değil. Başarılı olmak için hayal etmek, canlandırmak ve hayata geçirmek gerek.”

“Başarı tesadüfi değildir, önceden hayali kurulmuştur”

İnsanın hedefine ulaşabilmesi için hedefini iyi belirlemesi gerektiğinden bahseden Turhan Güldaş, gerçekçi olmayan hedeflerin sadece hayal kırıklığı yarattığını belirterek “Hedeflerinizi belirlerken hayalperest olmayın ancak en yüksek hedefinize odaklanın. Bu hedefleriniz o kadar yüksek olmalıdır ki, gücüyle sabırsızlık yaratmalıdır; sizi, sabah uyanınca yataktan fırlatmalıdır” dedi. Yeni yıldaki veya herhangi bir zamandaki hedefinizi belirlendikten sonra hayal kurulması gerektiğini de sözlerine ekleyen Güldaş, şöyle konuştu: “Başarı tesadüfi ya da sıradan bir durum değildir. Bugün kullandığımız her alet, her şey öncesinde bir beyinde hayali kurulmuştur, daha sonra tasarlanmıştır. Hayal kurmak başarının ve motivasyonun benzinidir. Hayallerin gerçekçiliği, enerjisi hedefe giden yolda hız kazanmayı sağlar.”

Bu yıl yapacaklarınız hayatınızın başyapıtı olsun

Turhan Güldaş’a göre yeni yılla birlikte değişim zamanını başlatabilir ve her günü muhteşem geçirebilirsiniz. Nasıl mı? İşte uygulamanız ve sürekli tekrarlamanız gerekenler:

– Bugün evrenle yeni bir kontrat yap,eskisini çöpe at
– Kendini beğen
– Kendini sev
– Bugün beyaz bir sayfa aç
– Kendini daha önce yaptığın hatalardan dolayı bağışla
– Kendini kıyasıya eleştirmekten vazgeç
– Hayatındaki kargaşaya son ver
– Araştırıcı ol
– Kincilik,kırgınlık,intikam alma kelimelerini dağarcığından ilelebet sil
– Kendinle barış
– Kendine mazeretler bulmaktan vazgeç
– Negatif,köhne ,klişe düşünceleri beyninden kov
– Kısa mesafe koşucusu olmak yerine maraton koşucusu ol
– Bu dünyada asker olmak yerine,komutan olmayı seç
– Korkak olma
– Önyargılı olma
– Kendine örnek ol
– Kendini övmesini bil
– Özgün ol
– Özgür ol
– Kendi kendinin psikoloğu ol
– Bugün beyninle yeni hayatını inşa etmek konusunda ortaklık kur
– Revizyonist ol
– Sabretmeyi öğren
– Hayatta en önemli şeyin sen olduğunu unutma
– Radikal kararlar almaktan korkma
– Hayatını değiştirmek için her şeyin allak bullak olmasını bekleme. Şimdi yap, bugün o gündür, bugün yeni bir başlangıç yapmak için ideal gündür.